OFFICIAL WATERFORD GAA WEBSITE

Connect With Us

Tuesday 22nd October, 2019
East Bord na nOg U16 F Knockout Div 2
De La Salle - vs - St Molleran's
Monday 21st October, 2019
15 E Football
Waterpark College Waterford 3 - 12 vs 4 - 3 Gaelcholaiste Luimnigh
Sunday 20th October, 2019
Bord na nOg U16 Hurling Division 1
Abbeyside 4 - 20 vs 1 - 6 Clonea
Western Under 19 C Hurling Championship KO
Clashmore/Kinsalebeg - vs - Dungarvan
Eddie O'Donnell Monumental Works Eastern U-19 A Hurling Championship
Mt. Sion 1 - 15 vs 1 - 18 Roanmore
Lawlors Hotel Junior Football Championship KO
Geraldines 1 - 10 vs 1 - 11 Shamrocks
JJ Kavanagh & Sons Co. Senior Football Championship - Knockout
Rathgormack 2 - 6 vs 1 - 6 Ballinacourty
Saturday 19th October, 2019
JJ Kavanagh & Sons Co. Intermediate Hurling Final
Ballygunner 1 - 16 vs 1 - 19 Ballysaggart
JJ Kavanagh & Sons Co. Senior Hurling Championship - Knockout
Ballyduff Upper 0 - 9 vs 0 - 15 Fourmilewater
JJ Kavanagh & Sons Co. Minor Hurling Championship - Division 1 KO
Ballygunner 5 - 24 vs 1 - 13 Naomh Carthaigh
The Local Bar Western Junior A Hurling Championship KO
Abbeyside 0 - 11 vs 1 - 14 St Mary's
John J Murphy East Junior B Hurling Championship Knockout
St Molleran's 1 - 9 vs 3 - 9 Erins Own
Friday 18th October, 2019
John J. Murphy East Junior Hurling C Championship KO
Naomh Pól 0 - 15 vs 0 - 12 Butlerstown GAA Club
JJ Kavanagh & Sons Co. Senior Football Championship - Knockout
Portlaw 1 - 7 vs 1 - 9 Brickey Rangers
Thursday 17th October, 2019
Electric Ireland HE GAA Fresher Football League Division 2 Group D
Waterford Institute of Technology 2 - 10 vs 2 - 5 Institute of Technology Tallaght
Electric Ireland HE GAA Fresher Hurling League Division 1 Group C
Waterford Institute of Technology 3 - 12 vs 2 - 22 University College Cork
Wednesday 16th October, 2019
Corn An Artaigh Group B
Blackwater Community School Lismore 2 - 11 vs 2 - 17 St. Flannans College Ennis
De La Salle College Waterford 4 - 17 vs 0 - 12 Gaelcholáiste Mhuire Thuaigh
Corn Risteard Ui Mhathuna Group F (19 C H)
St Josephs Borrisoleigh 1 - 14 vs 3 - 17 CBS Tramore
Corn Eamainn Ui Mhairtin 15 C F (South)
De La Salle College Waterford 1 - 10 vs 3 - 8 Scoil Mhuire Gan Smal Blarney
U 19 E Hurling
Gaelcholaiste Luimnigh - vs - Mount Sion CBS Post Primary
Electric Ireland HE GAA Senior Football League Division 2 Group B
LIT 1 - 12 vs 2 - 9 Waterford Institute of Technology
Electric Ireland HE GAA Senior Hurling League Division 1 Group C
Waterford Institute of Technology 0 - 20 vs 0 - 21 University College Cork
Tuesday 15th October, 2019
Corn an Dara Ui Dhonabhain (16.5 C H)
St Augustines 1 - 22 vs 1 - 5 Coláiste An Phiarsaigh Glanmire
Sunday 13th October, 2019
Bord na nOg U16 Hurling Division 1
St Molleran's 0 - 4 vs 3 - 14 Ballygunner
JJ Kavanagh & Sons Co. Senior Hurling Championship - Knockout
Ballygunner 1 - 24 vs 1 - 15 De La Salle
JJ Kavanagh & Sons Co. Minor Hurling Championship - Division 2 KO
Fourmilewater 1 - 9 vs 1 - 15 An Ghaeltacht
Lawlors Hotel Junior Football Championship KO
Geraldines 1 - 9 vs 0 - 12 Shamrocks
JJ Kavanagh & Sons Co. Junior B Football Championship Knockout
Gaultier 1 - 9 vs 0 - 13 Rathgormack
Saturday 12th October, 2019
Radley Engineering Western Intermediate Football Championship KO
Emmetts 1 - 8 vs 1 - 9 Modeligo
Tony Kirwan Plant Hire Eastern Intermediate Football Championship - Knockout
St Saviour's 3 - 14 vs 1 - 7 Kill
John J. Murphy East Junior A Football ChampionshipKnockout
Ballyduff Lower 0 - 12 vs 1 - 7 John Mitchel's
Friday 11th October, 2019
West Bord na nOg U16 Hurling Division 2
Kilrossanty 2 - 3 vs 4 - 19 Brickey Rangers
Corn an Rianaigh (16.5 A H)
De La Salle College Waterford 0 - 19 vs 2 - 19 Coláiste Cholmáin Fermoy
Thursday 10th October, 2019
15 E Football
Waterpark College Waterford 8 - 14 vs 1 - 4 St. Patricks Comprehensive School Shannon
Wednesday 09th October, 2019
Corn Mhairtin Mhic Chomara (15 D F)
Presentation Ballingarry 4 - 4 vs 1 - 4 Ard Scoil Na Mara, Tramore
Corn Eamainn Ui Mhairtin 15 C F (South)
Pobail Scoil Na Trionide, Youghal 4 - 4 vs 3 - 19 CBS Dungarvan
15 E Football
Ennis Community College - vs - St Pauls Community College Waterford
Electric Ireland HE GAA Senior Football League Division 2 Group B
Waterford Institute of Technology 2 - 7 vs 3 - 28 Cork Institute of Technology
Tuesday 08th October, 2019
16.5 E Hurling
Comeragh College 8 - 9 vs 2 - 8 Waterpark College Waterford
Monday 07th October, 2019
Bord na nOg U16 Hurling Division 1
Abbeyside 4 - 19 vs 0 - 8 Mt. Sion
Corn Sheamais Ui Dhonnchu (16.5 B H)
Blackwater Community School Lismore 0 - 8 vs 4 - 29 Kinsale Community School
Town & Country U12 F Division 2
Ballyduff Upper 1 - 1 vs 1 - 2 An Ghaeltacht
The Nire 1 - 2 vs 1 - 1 Stradbally
Sunday 06th October, 2019
Western Intermediate Hurling Championship KO
Ballysaggart 1 - 22 vs 2 - 16 Ardmore
JJ Kavanagh & Sons Co. Senior Football Championship - Knockout
Rathgormack 0 - 14 vs 0 - 8 Stradbally
Ballinacourty 0 - 16 vs 1 - 9 The Nire
Gerry Kennedy Eastern Intermediate Hurling Championship - Knockout
Ballygunner 3 - 21 vs 1 - 9 Dunhill
Gerry Kennedy Crash Repairs East Junior A Hurling Championship Knockout
Ballydurn 3 - 14 vs 0 - 12 Micheal MacCraith Tramore
Saturday 05th October, 2019
JJ Kavanagh & Sons Co. Minor Hurling Championship - Division 1 KO
Ballygunner 1 - 14 vs 1 - 5 Mt. Sion
Roanmore 3 - 7 vs 1 - 14 Naomh Carthaigh
County Bord na nOg U13 H Division 2 Knockout
Clan na Gael 2 - 5 vs 2 - 6 Passage
County Bord na nOg U13 H Division 1 Knockout
Ballygunner 0 - 9 vs 1 - 1 Mt. Sion
County Bord na nOg U13 H Division 3 Knockout
Clonea 1 - 5 vs 1 - 9 Roanmore
County Bord na nOg U13 H Division 4 Knockout
Ardmore 2 - 4 vs 10 - 11 Micheal MacCraith Tramore
Lawlors Hotel Junior Football Championship KO
Ballyduff Upper 0 - 5 vs 1 - 16 Shamrocks
Radley Engineering Western Intermediate Football Championship KO
Dún Garbhan 1 - 9 vs 2 - 10 Modeligo
John J Murphy East Junior B Hurling Championship Knockout
St Molleran's - vs - Erins Own
Town & Country U11 F Division 3
Naomh Brid 1 - 1 vs 1 - 1 Ballyduff Upper
Friday 04th October, 2019
16.5 E Hurling
Coliste Daibhid 12 - 14 vs 2 - 5 St Pauls Community College Waterford
JJ Kavanagh & Sons Co. Minor Hurling Championship - Division 3 KO
Ballyduff Upper 1 - 10 vs 2 - 13 Brickey Rangers
Town & Country U12 F Division 2
Naomh Brid 1 - 2 vs 1 - 1 St Patrick's
Thursday 03rd October, 2019
West Bord na nOg U16 Hurling Division 2
Naomh Carthaigh 2 - 14 vs 1 - 1 Cappoquin
Wednesday 02nd October, 2019
16.5 E Hurling
Colaiste Cluain Meala 0 - 16 vs 0 - 12 Mount Sion CBS Post Primary
Meánscoil San Nioclás Rinn 2 - 20 vs 0 - 3 Colaiste Fionnchua Mitchelstown
Corn Sheamais Ui Dhonnchu (16.5 B H)
CBS Dungarvan 0 - 13 vs 1 - 14 St. Josephs Secondary School Tulla
Corn an Dara Ui Dhonabhain (16.5 C H)
CBS Tramore 2 - 12 vs 3 - 17 Clonakilty Community College
Coláiste Iosaef, Kilmallock 4 - 14 vs 4 - 22 St Augustines
Town & Country U12 F Division 2
Dungarvan 1 - 2 vs 1 - 1 Ardmore
East U12 Football Div 1/2
St Saviour's - vs - Roanmore
Monday 30th September, 2019
Town & Country U12 F Division 1
Ballinacourty 1 - 1 vs 1 - 2 Youghal
Brickey Rangers 1 - 2 vs 1 - 1 Cois Bhride
Cappoquin Affane - vs - Gaultier
St. Oliver's 1 - 2 vs 1 - 1 Rathgormack
Town & Country U12 F Division 2
Ardmore 1 - 2 vs 1 - 1 Ballyduff Upper
Kilrossanty 1 - 1 vs 1 - 2 The Nire
Stradbally 1 - 1 vs 1 - 2 Dungarvan
East U12 Football Div 1/2
De La Salle - vs - Ferrybank
Sunday 29th September, 2019
Bord na nOg U16 Hurling Division 1
Ballygunner 2 - 12 vs 1 - 9 De La Salle
Clonea 2 - 17 vs 3 - 10 Naomh Brid
JJ Kavanagh & Sons Co. Senior Hurling Championship - Knockout
Ballyduff Upper 0 - 15 vs 1 - 12 Fourmilewater
Ballygunner 2 - 22 vs 1 - 13 Dungarvan
Mt. Sion 1 - 16 vs 1 - 20 De La Salle
Gerry Kennedy Eastern Intermediate Hurling Championship - Knockout
Fenor 0 - 13 vs 0 - 11 St Molleran's
Saturday 28th September, 2019
East Bord na nOg U16 Hurling Division 2
Clan na Gael 2 - 12 vs 3 - 26 Portlaw / Ballyduff
County Bord na nOg U13 H Division 2 Knockout
Brickey Rangers 3 - 4 vs 4 - 5 Passage
Clan na Gael 4 - 10 vs 1 - 11 Fourmilewater
County Bord na nOg U13 H Division 1 Knockout
Ballygunner 2 - 16 vs 1 - 5 Ferrybank
Naomh Carthaigh 3 - 6 vs 2 - 12 Mt. Sion
The Local Bar Western Junior A Hurling Championship KO
Kilrossanty 0 - 10 vs 1 - 11 Abbeyside
County Bord na nOg U13 H Division 3 Knockout
Roanmore 6 - 10 vs 3 - 2 Dungarvan
St Oliver's 1 - 5 vs 8 - 6 Clonea
County Bord na nOg U13 H Division 4 Knockout
Clashmore/Kinsalebeg 3 - 4 vs 3 - 5 Ardmore
Micheal MacCraith Tramore 2 - 7 vs 0 - 2 St Saviour's
Lawlors Hotel Junior Football Championship KO
Geraldines 4 - 12 vs 1 - 7 Kilgobnet
Radley Engineering Western Intermediate Football Championship KO
Emmetts 1 - 7 vs 1 - 6 Sliabh gCua
Gerry Kennedy Eastern Intermediate Hurling Championship - Knockout
Dunhill 3 - 24 vs 5 - 17 Ballyduff Lower
Ballygunner 3 - 18 vs 0 - 9 Portlaw
Friday 27th September, 2019
JJ Kavanagh & Sons Co. Minor Hurling Championship - Division 3 KO
Cois Bhride 1 - 15 vs 1 - 16 Brickey Rangers
JJ Kavanagh & Sons Co. Junior B Football Championship Knockout
Gaultier 2 - 13 vs 1 - 16 Rathgormack
Town & Country U12 F Division 1
Cois Bhride - vs - Youghal
Gaultier 1 - 2 vs 1 - 1 Brickey Rangers
Rathgormack - vs - Cappoquin Affane
Town & Country U12 F Division 2
St Patrick's 1 - 2 vs 1 - 1 Kilrossanty
East U12 Football Div 1/2
St. Marys Juvenile 4 - 9 vs 1 - 6 Micheal MacCraith Tramore
Ferrybank - vs - Clan na Gael
Roanmore - vs - De La Salle
East U12 Football Division 3
Portlaw - vs - John Mitchel's
Thursday 26th September, 2019
JJ Kavanagh & Sons Co. Minor Hurling Championship - Division 1 KO
Abbeyside 3 - 14 vs 2 - 24 Mt. Sion
16.5 E Hurling
Meánscoil San Nioclás Rinn 5 - 19 vs 2 - 3 Gaelcholaiste Luimnigh
Wednesday 25th September, 2019
Corn Eamainn Ui Mhairtin 15 C F (South)
St Declans Kilmacthomas 0 - 5 vs 2 - 12 CBS Dungarvan
Blackwater Community School Lismore 7 - 3 vs 8 - 16 Iver Sceine Kenmare
St Augustines 1 - 3 vs 3 - 9 Colaiste Dun Iascaigh
15 E Football
Waterpark College Waterford 6 - 4 vs 0 - 2 Castleisland Community College
Town & Country U12 F Division 1
St. Oliver's 1 - 2 vs 1 - 1 Ballinacourty
East U12 Football Div 1/2
Gaultier 5 - 6 vs 6 - 4 St Saviour's
East U11 Football Division 1
Mt. Sion 0 - 7 vs 2 - 5 De La Salle
Tuesday 24th September, 2019
JJ Kavanagh & Sons Co. Minor Hurling Championship - Division 3 KO
Ballygunner 1 - 5 vs 6 - 21 Ballyduff Upper
Town & Country U11 Football Division 1
The Nire 1 - 1 vs 1 - 2 St Oliver's

Latest FIXTURES

Tuesday 22nd October, 2019
Corn Sheain Ui Mhurchu (19 C F)
12:30 St Augustines vs St. Michaels College Listowel
19 E Football
12:30 Meánscoil San Nioclás Rinn vs St. Josephs Kilkee
Electric Ireland HE GAA Senior Football League Division 2 Group B
14:30 Mary Immaculate College Limerick vs Waterford Institute of Technology
Electric Ireland HE GAA Fresher Hurling League Division 1 Group C
19:30 Cork Institute of Technology vs Waterford Institute of Technology
Electric Ireland HE GAA Senior Hurling League Division 1 Group C
19:30 Cork Institute of Technology vs Waterford Institute of Technology
Wednesday 23rd October, 2019
U 19 E Hurling
10:45 Waterpark College Waterford vs Coliste Daibhid
Corn Sheain Ui Mhurchu (19 C F)
12:30 St Augustines vs St. Michaels College Listowel
Corn Sheain Ui Mhaolomhnaigh (19 D F)
12:30 Presentation Ballingarry vs CBS Tramore
19 E Football
12:30 Meánscoil San Nioclás Rinn vs St. Josephs Kilkee
12:30 St Pauls Community College Waterford vs Mitchelstown NS
Electric Ireland HE GAA Fresher Hurling B League Group A
19:00 Waterford Institute of Technology vs University College Cork
Thursday 24th October, 2019
West Bord na nOg U16 Hurling Division 2
19:00 Brickey Rangers vs Naomh Carthaigh
Electric Ireland HE GAA Munster Intermediate Hurling League Group A
19:30 Cork Institute of Technology vs Waterford Institute of Technology
Electric Ireland HE GAA Fresher Hurling B League Group A
19:30 Cork Institute of Technology vs Waterford Institute of Technology
Electric Ireland HE GAA Fresher Football League Division 2 Group D
19:30 Institute of Technology Tralee vs Waterford Institute of Technology
Friday 25th October, 2019
Corn Eamainn Ui Mhairtin 15 C F (South)
12:30 Colaiste Dun Iascaigh vs CBS Dungarvan
Corn an Dara Ui Dhonabhain (16.5 C H)
12:30 St Augustines vs St. Caimins Community School Shannon
Saturday 26th October, 2019
Bord na nOg U16 Hurling Division 1
11:00 Ballygunner vs Abbeyside
JJ Kavanagh & Sons Co. Intermediate Football Final
15:30 St Saviour's vs Modeligo
Eddie O'Donnell Monumental Works Eastern U-19 A Hurling Championship
15:00 Ballygunner vs De La Salle
Eddie O'Donnell Monumental Works Eastern U-19 B Hurling Championship
13:00 Passage vs Clan na Gael
Western Under 19 C Hurling Championship Group 1
15:30 Ardmore vs Ballyduff Upper
West Under 19 C Football Championship KO
15:30 The Nire vs Dungarvan
County Bord na nOg U16 F Knockout Div 1
11:00 Brickey Rangers vs Rathgormack
11:00 Gaultier vs Ballinacourty
East Bord na nOg U16 F Knockout Div 2
11:00 Clan na Gael vs Portlaw / Ballyduff
11:00 St Mary's Juvenile vs St Molleran's
West Bord na nOg U16 F Knockout Div 2
11:00 Cois Bhride vs Affane
Sunday 27th October, 2019
JJ Kavanagh & Sons Co. Junior B Hurling Final
15:00 Erins Own vs An Rinn
JJ Kavanagh & Sons Co. Junior C Hurling Final
15:15 Naomh Pól vs Abbeyside
Eddie O'Donnell Monumental Works Eastern U-19 B Hurling Championship
11:30 Portlaw / Ballyduff vs St Mary's Juvenile
15:15 Clonea vs Micheal MacCraith Tramore
Eddie O'Donnell Monumental Works Eastern U-19 C Hurling Championship
11:30 Ferrybank vs Ballygunner
Thursday 31st October, 2019
Electric Ireland HE GAA Fresher Hurling League Division 1 Group C
00:00 Carlow Institute of Technology vs Waterford Institute of Technology
Friday 01st November, 2019
Gerry Kennedy Intermediate Hurling League
19:45 Ballygunner vs De La Salle
Saturday 02nd November, 2019
Eddie O'Donnell Monumental Works Eastern U-19 C Hurling Championship
14:30 Ballygunner vs St Molleran's
14:30 Erins Own vs Ferrybank
White Bar Junior C Football Championship Knockout
00:00 Naomh Pól vs Portlaw
00:00 St Saviour's vs Butlerstown GAA Club
Western Under 19 B Hurling Championship
15:30 Cloch Na Cuinne vs St Oliver's
County Bord na nOg U16 F Knockout Div 1
11:00 Abbeyside/An Ghaeltacht vs Micheal MacCraith Tramore
11:00 Abbeyside/An Ghaeltacht vs St Patrick's
Tuesday 05th November, 2019
Electric Ireland HE GAA Senior Hurling League Division 1 Group C
00:00 Carlow Institute of Technology vs Waterford Institute of Technology
Wednesday 06th November, 2019
Corn An Artaigh Group B
13:30 St. Flannans College Ennis vs De La Salle College Waterford
Corn Thomais Mhic Cholim Group B (19 B H)
12:30 St Augustines vs Scoil na Trionoide Naofa
Corn Thomais Mhic Cholim Group G (19 B H)
12:30 Abbey C.B.S vs CBS Dungarvan
12:30 Abbey C.B.S vs CBS Dungarvan
Corn Risteard Ui Mhathuna Group F (19 C H)
12:30 CBS Tramore vs Ennistymon CBS
Corn Risteard Ui Mhathuna Group H (19 C H)
12:30 Coláiste An Phiarsaigh Glanmire vs St Declans Kilmacthomas
15 E Football
12:30 St. Josephs Kilkee/Mungret Community College vs Waterpark College Waterford
12:30 St. Josephs Kilkee/Mungret Community College vs Waterpark College Waterford
U 19 E Hurling
12:30 Colaiste Mhuire Durlas vs Mount Sion CBS Post Primary
12:30 Meánscoil San Nioclás Rinn vs Tralee CBS
12:30 St Pauls Community College Waterford vs Nenagh Vocational School
12:30 St Pauls Community College Waterford vs Nenagh Vocational School
12:30 Tralee CBS vs Meánscoil San Nioclás Rinn
Corn An Artaigh Group B (19 A H)
13:30 Blackwater Community School Lismore vs Gaelcholáiste Mhuire Thuaigh
13:30 De La Salle College Waterford vs St. Flannans College Ennis
Corn Thomais Mhic Cholim Group B (19 B H)
12:30 Scoil na Trionoide Naofa vs St Augustines
12:30 St Augustines vs Scoil na Trionoide Naofa
Corn Thomais Mhic Cholim Group G (19 B H)
12:30 Abbey C.B.S vs CBS Dungarvan
Corn Risteard Ui Mhathuna Group F (19 C H)
12:30 CBS Tramore vs Ennistymon CBS
Corn Risteard Ui Mhathuna Group H (19 C H)
12:30 Coláiste An Phiarsaigh Glanmire vs St Declans Kilmacthomas
U 19 E Hurling
12:30 St Pauls Community College Waterford vs Nenagh Vocational School
12:30 Tralee CBS vs Meánscoil San Nioclás Rinn
Electric Ireland HE GAA Fresher Football League Division 2 Group D
14:00 Mary Immaculate College Limerick vs Waterford Institute of Technology
Monday 11th November, 2019
Corn An Artaigh Group B
13:30 Gaelcholáiste Mhuire Thuaigh vs Blackwater Community School Lismore
Wednesday 13th November, 2019
Corn Sheain Ui Mhurchu (19 C F)
12:30 Douglas Community School vs St Declans Kilmacthomas
Corn Sheain Ui Mhaolomhnaigh (19 D F)
12:30 Presentation Ballingarry vs CBS Tramore
Corn Sheain Ui Mhurchu (19 C F)
12:30 Douglas Community School vs St Declans Kilmacthomas
19 E Football
12:30 Waterpark College Waterford vs St Ailbies
Saturday 16th November, 2019
Gerry Kennedy Eastern Intermediate Hurling Championship - Knockout
00:00 St Saviour's vs St Molleran's

OFFICIAL sponsors